تبلیغات
افق - آشنایی با مستوره کردستانی

ادبی- اجتماعی- دانش آموزی
نویسنده :سهیلا سالاری
تاریخ:سه شنبه 4 بهمن 1390-02:31 ب.ظ

آشنایی با مستوره کردستانی

ماه شوکت خانم، در سال 1220ق در سنندج به دنیا آمد. وی دختر ابوالحسن بیگ پسر محمدآقا ناظر کردستانی و برادرزاده میرزا عبدالله رونق، صاحب تذکره حدیقه امان‌اللهی بود. خانواده‌اش معروف به قادری و جدش ناظر صندوقخانه والیان اردلان بود.

 مستوره کردستانی در جوانی به عقد ازدواج خسروخان والی اردلان درآمد. وی به علت استعداد و ذوق سرشاری که برای فراگیری علوم داشت، در عصری که بیشتر زنان از حداقل سواد نیز بی بهره بودند، به فراگیری مقدمات علوم ادبی و دینی پرداخت و هر زمان دامنه آن را نیز افزایش می‌داد. او خطاط زبردستی نیز بود و انواع خطوط را می‌نوشت. مستوره صاحب اشعاری لطیف و دلنشین به فارسی است که مقداری اندک از آن به جا مانده.

 وی علاوه بر سرایش شعر، کتابی نیز در عقاید و تعلیمات اسلامی نگاشته ولی آن چه بیشتر سبب شهرت او شده تألیف اثر تاریخی او موسوم به تاریخ اردلان است. این کتاب در زمینه تحقیقات کردشناسی دارای اهمیت زیادی است و همچنین در حوزه ایرانشناسی نیز جایگاه ویژه‌ای را به خود اختصاص داده است. مستوره کردستانی تا آخرین روزهای زندگیش سرگرم نوشتن این اثر بود. وی در سال 1264ق وفات یافت.

به نوشته مجمع الفصحا ، مستوره زنی نجیب ، عفیف ، زیبا و دارای خصایل مردانه بود . میرزا علی اکبر صادق الملک ، از عموزادگانش در کتاب حدیقه ناصریه می نویسد : مستوره صاحب فضل و کمال و خط و ربط و شعر و انشاء بوده و دیوان شعری مشتمل بر بیست هزار بیت غزل ، قصیده و .... دارد . اما اکثر آنها از بین رفته و مجموع اشعار دیوانش که در سال 1304 شمسی به چاپ رسیده از دو هزار بیت تجاوزنمی کند . از آثار دیگر مستوره کتاب تاریخ کردستان به زبان فارسی درشرح حال و حکمرانی والیان اردلان کردستان از بدو تاسیس این سلسله در قرن هشتم هجری تا زمان حیات اوست . رساله ای در عقاید و شرعیات و کتابی نیز به نام معجم الادباء داشته ( سنندج ، 1328 ش ) و با برخی ازشعرای نامدار زمان خود مانند یغمای جندقی و ملاخضر نالی در ارتباط شعری بوده است . اشعار او مضامین عرفانی و عاشقانه دارد و بیشتر به صورت غزل است . اما مثنوی ، قطعه و رباعی نیز دارد . اشعار متعددی در رثای مادرش ملک نسا خانم – در دیوانش دیده می شود.نوع مطلب : اجتماعی